BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Potpredsednik SAD posetila vijetnamski spomenik posvećen hvatanju neprijateljskog pilota Džona Mejena... misleći da je to spomenik njemu

RT: Potpredsednik SAD posetila vijetnamski spomenik posvećen hvatanju neprijateljskog pilota Džona Mejena... misleći da je to spomenik njemu
26.08.2021. god.


Potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država Kamala Haris je tokom posete Vijetnamu zapala u niz kulturnih nezgoda, što je bilo njeno prvo službeno putovanje u inostranu državu, dok je pokušavala da se pokloni bivšem ratnom zarobljeniku Džonu Mekejnu.


Harisova je svratila do spomenika na jezeru u glavnom gradu Hanoju kako bi ostavila buket cveća, verujući da je spomenik namenjen odavanju počasti preminulom senatoru iz Arizone i bivšem američkom pilotu Džonu Mekejnu.

 

Republikanski političar, koji je za vreme mandata Donalda Trampa postao miljenik Demokratske stranke zbog neobuzdanog gnušanja prema bivšem predsedniku, oboren je iznad jezera kod Hanoja tokom Vijetnamskog rata 1967. godine, gde su ga uhvatili vijetnamski civili, koji su ga predali vijetnamskoj komunističkoj vojsci.

Međutim, „spomen-obeležje“ na koje je Haris položila svoje cveće, postavljeno na mestu pada, zamišljeno je kao počast vijetnamskim braniocima koji su zarobili pilota, a ne Amerikancu koji je pao u njihovo jezero nakon što je već bombardovao njihovo zemlju 22 puta, verovatno usput ubivši mnoge nevine civile. Na ploči spomenika piše sledeće:

"Dana 26. oktobra 1967. u blizini jezera Trus Bač u glavnom gradu Hanoju, građani i vojska uhvatili su pilota Džona Sidneja Mekejna. Pilot američke mornarice leteo je avion A4, koji se srušio u blizini elektrane Jen Phu. Ovo je bio jedan od deset aviona oborenih istog dana."

Haris je pohvalila mrtvog kongresmena kao „heroja“ koji je „voleo našu zemlju“ i „uvek se borio za najbolje od onoga što jesmo“. Bez obzira na to da li je Mekejn bio „heroj“, Harisova nije bio jedina osoba koju je priroda spomen obeležja kraj jezera naizgled prevarila.



Nekoliko komentatora na društvenim mrežama nije moglo, a da se ne zapita zašto bi čak i najegocentričniji američki zvaničnici verovali da će Vijetnam podići spomen obeležje u čast pilota koji je bombardovao njihovu zemlju i verovatno pobio civile.


Nekoliko njih koji su u početku pogrešno zamenili ratno spomen obeležje sa spomenikom Mekejnu, izmenili su svoje komentare kako bi sačuvali obraz.



Mekejn je nakon zarobljavanja proveo pet godina kao ratni zarobljenik, incident o kojem je Tramp govorio kada je raspaljivao rivalstvo dvojice političara zapažanjem da preferira "heroje koji ne mogu biti zarobljeni". Sam Mekejn je navodno "pukao" nakon samo tri ili četiri dana pod ispitivanjem Vijetnamaca, dobrovoljno se odrekavši "vojnih informacija" ako bi ga odveli u bolnicu, gde je otkrio da je sin visokog pomorskog komandanta američkih snaga snaga na Pacifiku.
 
Mlađi Mekejn je kasnije dobio povoljan medicinski tretman, za razliku od drugih zarobljenika, od kojih su ga mnogi kasnije optužili da nije činio dovoljno da vrati svoje saborce dok je bio senator. Zaista, priče o pet i po godina „mučenja“ od strane Vijetnamaca uveliko se razlikuju od priča koje su ispričali njegovi otmičari, koji su još 2008. objasnili za Bi-Bi-Si da su mu oprostili „laž“ o tome da je bio mučen u „Hanoj Hiltonu“. Mekejn, koji se u to vreme kandidovao za predsednika, nije imao drugog izbora nego da priča o svojim podvizima tokom rata, obrazložio je jedan od njegovih čuvara.



Zvanični razlog posete Vijetnamu Harisove bila je svojevrsna dobrotvorna misija, kojom se obećava zemlji jugoistočne Azije donacija više od milion vakcina protiv koronavirusa. Međutim, dok je bila na putu, Kina, na čije je „maltretiranje“ u Južnom kineskom moru upravo ona pozvala, odnosno Vijetnam da se pridruži SAD-u, donirala je dva miliona svojih vakcina, umesto se da umanji narativ o „nasilniku“.
 
SAD su ipak obećale da će održati „snažno prisustvo u Južnom kineskom moru“ kako bi Peking držale na distanci i obećale su 23 miliona dolara i nekoliko desetina zamrzivača za skladištenje vakcina.
 
Poseta Harisove dolazi u osetljivo vreme za SAD, usred haotične evakuacije iz Avganistana, koji su talibanski militanti ponovo zauzeli, a koje je koalicija predvođena SAD-om oterala u planine pre 20 godina. Ponižavajuće scene, počevši od evakuacije američke ambasade vojnim helikopterima, a zatim eskalirajući haos na aerodromu u Kabulu, široko su poređene sa padom - ili oslobođenjem - grada Sajgona koji je označio kraj američkog povlačenja iz Vijetnama aprila 1975.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS/Evelyn Hockstein/Pool / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »